SEKK - Encyklopedie laboratorní medicíny pro klinickou praxi 2012

OSN-SAbstraktOSN-E

Inhibice hemolýzy je serologická metoda, při které se přítomnost protilátek proti příslušnému antigenu prokazuje inhibicí jeho hemolytických účinků.

 

OSN-SSouvisející informaceOSN-E

 

OSN-STextOSN-E

Principem reakce inhibice hemolýzy je inhibice hemolytických účinků antigenu. Nutnou podmínkou jsou tedy hemolytické schopnosti antigenu, reakce se proto používá prakticky výhradně ke stanovení protilátek proti bakterielním toxinům (streptolyzin O, stafylolyzin alfa a gama) které vykazují hemolýzu. Při provedení reakce se nejprve vzorek séra či plasmy smísí s příslušným antigenem a po inkubaci se přidají erytrocyty. Pro některé reakce je nutno zvolit erytrocyty vhodného živočišného druhu (morčecí, kuřecí atd.). Pokud je v séru dostatečná koncentrace protilátek, tyto se naváží na antigen a inhibují jeho hemolytické schopnosti. Většinou se reakce hodnotí pouze kvalitativně a provádí se v několika ředěních séra. Jako výsledek se udává nejvyšší ředění séra (tzv. titr, tradičně ve formě 1:xxx) při kterém ještě nedošlo k hemolýze.

 

Výhody - jednoduchost provedení - nízká cena a nenáročnost na vybavení laboratoře

 

Nevýhody - nemožnost rozlišit jednotlivé třídy protilátek - omezené možnosti použití - metoda je méně standardní (použití erytrocytů)

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

LG/150/0039

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

 

Revidováno, beze změn, 22.3.2001, MUDr. Pavel Žampach

 

Poslední aktualizace: 2002-01-24